Czym jest instalacja wykonana w systemie zaprojektuj i zbuduj? Dlaczego taki system daje inwestorowi bezpieczeństwo i pewność? Dlaczego jest to tańsze i wygodniejsze? Polski Komfort od początku swojej działalności opiera się na projektowaniu i wykonywaniu instalacji HVAC.

 

Połączenie tych dwóch procesów daje gwarancję inwestorowi, że wykonana instalacja będzie działać prawidłowo a odpowiedzialność za taki stan spoczywa w jednych rękach.

W którym to filmie była ta słynna sentencja … “tak, ta ściana jest krzywa, ale tak było w projekcie”. Chyba w Alternatywach 4 ale mniejsza o to. Taka sytuacja jest niestety dosyć częsta na budowie. Biura projektowe projektują instalacje, czasem lepiej a czasem gorzej. Instalatorzy instalują i tutaj też oczywiście może pojawić się błąd. Najgorzej jest jednak, gdy niby wszystko jest dobrze a instalacja nie działa prawidłowo. Nie wiadomo kto wówczas ponosi odpowiedzialność, projektant, instalator?

Dlatego w budownictwie pojawił się system inwestycji zwany jako zaprojektuj i zbuduj.  Z grubsza polega on na tym, że wykonawca jest jednocześnie projektantem danej instalacji. System ma dużo zalet. Po pierwsze jedna firma jest odpowiedzialna za cały proces. Po drugie wykonawca instalacji ma ogromną wiedzę praktyczną, co daje mu przewagę nad biurem projektowym w doborze skutecznych, praktycznych i ekonomicznych rozwiązań. Po trzecie, obydwa procesy można prowadzić w tym samym czasie oszczędzając czas i pieniądze.

Jak to działa?

Inwestor określa założenia funkcjonalne danej instalacji. A więc np. oczekiwane parametry temperatury w pomieszczeniach czy sposób wykorzystania budynku. Wykonawca ma za za zadanie zaproponowanie odpowiedniego rozwiązania dla zapewnienia wymaganych warunków wewnątrz oraz określenia budżetu wykonania instalacji. Jeżeli strony dochodzą do porozumienia wykonawca wykonuje we własnym zakresie dokumentację projektową, na podstawie której wykonuje później instalacje.  Prawda, że proste.