29 marca 2023r. był bardzo dobrym dniem dla instalacji fotowoltaiki. Pełne nasłonecznienie praktycznie przez cały dzień w połączeniu z niską temperaturą pozwoliły na wygenerowanie największych w tym roku dziennych produkcji energii elektrycznej. Analiza produkcji z minifarm zainstalowanych w naszym obiekcie pozwala na porównanie jak zachowuje się instalacja na gruncie a jak na dachu w okresie wiosennym.

Na dachu pracuje u nas instalacja o mocy 12kWp z falownikiem Fronius. Z uwagi na warunki montażowe panele zainstalowane są z nachyleniem 15st. i skierowane na południe. Instalacja na gruncie to również 12kWp z falownikiem Solplanet jednak w tym przypadku panele są pod kątem 35st. Także skierowane na południe. Wiedzieliśmy, że w okresie wiosennym gdy słońce jest jeszcze nisko nad horyzontem instalacja na gruncie będzie pracować lepiej i taki też są wyniki.

Instalacja 12kWp na dachu wygenerowała 60kWh energii.

Instalacja 12kWp na gruncie wygenerowała 75kWh energii. 

Co ciekawe, falownik instalacji na dachu nie osiągną nawet przez chwile swojej maksymalnej mocy, obydwa falowniki 10kW.  Natomiast falownik instalacji na gruncie pracował z maksymalną mocą przez blisko trzy godziny.  Czekamy na lato z ciekowością czy wyniki się odwrócą.  Zapraszamy do naszej siedziby, gdzie na miejscu można zobaczyć nasze instalacje i porozmawiać o fotowoltaice do Twojego budynku.