Otrzymaliśmy zlecenie na zaprojektowanie instalacji systemu ogrzewania nadmuchowego, klimatyzacji i wentylacji w nowo budowanym domu w …. Barcelonie.  To już kolejny w tym roku, po Kopenhadze, projekt dla obiektu poza granicami naszego kraju. Dlaczego inwestorzy decydują się powierzyć swoje domy firmie z Polski?

Nowoczesny, trzykondygnacyjny dom o powierzchni ok. 400m2 położony na wzgórzu ze wspaniałym widokiem na miasto i Morze Śródziemne. Wspaniale! Do pełni szczęścia inwestorowi brakowało jeszcze instalacji gwarantujących komfort przez cały rok.

Okazuje się, że w południowej części Europy instalacje grzewcze traktuje się bez należytej uwagi. Często są to zwykłe grzejniki elektryczne, które nie gwarantują komfortu zimą oraz są kosztowne w eksploatacji.  Podobnie traktuje się wentylację.

Nadmorski klimat północnej Hiszpanii (Katalonii) jest jednak dosyć nieprzyjemny zimą. Nocne przymrozki oraz wysoka wilgotność powoduje spadek komfortu w słabo dogrzanych i wentylowanych budynkach. Pamiętajmy, że nie buduje się ich tak jak w Polsce, nikt tutaj nie słyszał o trzyszybowych oknach czy 20cm izolacji na ścianie zewnętrznej.

Naszym zadaniem jest zaprojektowanie układu nadmuchowego, który połączy funkcje komfortowego ogrzewania zimą z chłodzeniem latem i całoroczną wentylacją. Oczywiście jako źródło ciepła posłużą pompy ciepła powietrze – powietrze.

Nie wiemy jeszcze jak to będzie wyglądać, ale mamy już pewną wizję.

Mapa: Google Maps

Dom: Brufau i Associats Arquitectes.